Smaller, Faster, Better, AI Ready
The ASUS NUC brand represents a commitment to technological excellence, prioritizing innovative product design, to push the boundaries of performance and user experience.
Developed through a partnership between ASUS and Intel, the ASUS NUC product lines anchor on delivering uncompromised performance in the smallest form factors, backed by industry best quality and reliability, innovative modular designs, extended lifespan options, smart cooling solutions, and advanced AI capabilities. The versatility of the products shines through an array of configurations catering to diverse user needs, from developers, to power users, to casual home use. Positioned as the preferred choice for a variety of business applications, vertical industries, and everyday users, the ASUS NUC combines exceptional performance with essential features, aiming to shape the next generation of PC experiences.
With a focus on supporting diverse businesses and enhancing PC applications, the ASUS NUC aspires to deliver on the brand promise of delivering the Next Unit of Compute (NUC) and make a lasting impact in the ever-evolving tech landscape.
- 13th Generation Intel® Core™ i7/i5/i3 with integrated Intel® Iris® Xe Graphics or Intel® UHD Graphics, and Intel vPro® Technology for selected SKUs.
- 14 Processor Cores (6P+8E), 20 threads, 24MB Smart Cache, 35W TDP
- For professional-grade performance, the 13th Gen Intel Core™ i7-1370P processor features 14 cores (6P+8E), 20 threads, 24MB Intel® Smart Cache, and 35W TDP
- For Business, the fast memory up to 64GB dual-channel DDR4-3200 SODIMMs
- Wired and wireless connections are lightning fast with up to a 2.5Gbps Intel® Ethernet port and Intel® Wi-Fi 6E (Gig+)
- Dual HDMI 2.1and Thunderbolt™4 ports give businesses flexibility to connect up to 4K extended displays
- Qualified for 24x7 operation
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-1370P |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 5.20 GHz |
| Thermal Design Power | 40 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Supported Storage Drive Types | SSD |
| Supported Storage Drive Inter | PCI Express NVMe 4.0 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Controller Type | NVMe |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of SATA Interfaces | 1 |





