Smaller, Faster, Better, AI Ready
The ASUS NUC brand represents a commitment to technological excellence, prioritizing innovative product design, to push the boundaries of performance and user experience.
Developed through a partnership between ASUS and Intel, the ASUS NUC product lines anchor on delivering uncompromised performance in the smallest form factors, backed by industry best quality and reliability, innovative modular designs, extended lifespan options, smart cooling solutions, and advanced AI capabilities. The versatility of the products shines through an array of configurations catering to diverse user needs, from developers, to power users, to casual home use. Positioned as the preferred choice for a variety of business applications, vertical industries, and everyday users, the ASUS NUC combines exceptional performance with essential features, aiming to shape the next generation of PC experiences.
With a focus on supporting diverse businesses and enhancing PC applications, the ASUS NUC aspires to deliver on the brand promise of delivering the Next Unit of Compute (NUC) and make a lasting impact in the ever-evolving tech landscape.
- -13th Generation Intel® Core™ i7/i5/i3 with integrated Intel® Iris® Xe Graphics or Intel® UHD Graphics, and Intel vPro® Technology for selected SKUs.
- -14 Processor Cores (6P+8E), 20 threads, 24MB Smart Cache, 35W TDP
- -For professional-grade performance, the 13th Gen Intel Core™ i7-1370P processor features 14 cores (6P+8E), 20 threads, 24MB Intel® Smart Cache, and 35W TDP
- -For Business, the fast memory up to 64GB dual-channel DDR4-3200 SODIMMs
- -Wired and wireless connections are lightning fast with up to a 2.5Gbps Intel® Ethernet port and Intel® Wi-Fi 6E (Gig+)
- -Dual HDMI 2.1and Thunderbolt™4 ports give businesses flexibility to connect up to 4K extended displays
- -Qualified for 24x7 operation
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Model | i3-1315U |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphic |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Memory Configuration | 2 x 4GB |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Configurati | 1 x 512GB |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Intel Optane Memory Ready | No |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | i226-V |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 3 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | ASUS Computer International |





