Smaller, Faster, Better, AI Ready
The ASUS NUC brand represents a commitment to technological excellence, prioritizing innovative product design, to push the boundaries of performance and user experience.
Developed through a partnership between ASUS and Intel, the ASUS NUC product lines anchor on delivering uncompromised performance in the smallest form factors, backed by industry best quality and reliability, innovative modular designs, extended lifespan options, smart cooling solutions, and advanced AI capabilities. The versatility of the products shines through an array of configurations catering to diverse user needs, from developers, to power users, to casual home use. Positioned as the preferred choice for a variety of business applications, vertical industries, and everyday users, the ASUS NUC combines exceptional performance with essential features, aiming to shape the next generation of PC experiences.
With a focus on supporting diverse businesses and enhancing PC applications, the ASUS NUC aspires to deliver on the brand promise of delivering the Next Unit of Compute (NUC) and make a lasting impact in the ever-evolving tech landscape.
- Core i5 processor ensures timely and efficient performance for everyday computing needs
- 8 TB total hard drive capacity support offers flexibility for storing large files and multimedia content
- Barebone System is compact, stylish, space-efficient, and portable, ideal for daily office and home use
- Windows 11 Home OS support includes creative and productive tools you need for smooth workflows
- With NVMe interface, experience high-speed data transfer and robust reliability for optimized system performance
- Mini PC form factor simplifies usage and boosts efficiency, making setup and operation more convenient
- 13th Gen processor generation delivers performance upgrades for improved productivity and immersive entertainment
- Featuring 4 USB ports to connect USB-compatible devices for enhanced flexibility and convenience
- 2.5 Gigabit Ethernet Ethernet technology enables faster data sharing and improved efficiency for business and personal workflows
- Bluetooth delivers energy-efficient data transfers, reducing power consumpt
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-1340P |
| Number of Processors Supported | 1 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Thermal Design Power | 15 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Supported Storage Drive Types | SSD |
| Supported Storage Drive Inter | Serial ATA III |
| Total Hard Drive Capacity Supported | 8 TB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of M.2 Interfaces | 2 |
| Number of SATA Interfaces | 1 |





