Solid reliability for your business
ASUS ExpertCenter PB63 is a durable, versatile and powerful PC suited to a range of business applications, including signage, point-of-sales (POS) systems, kiosks and intelligent vending machines. Powered by the latest Intel® 14th Generation Core™ with Intel® UHD Graphics processors, PB63 delivers desktop-grade performance in a compact size, with supports the next gen memory - DDR5. To cater to diverse demands, PB63 supports a 46 to 65 watt CPU - so it's easy to spec for supreme efficiency or maximum performance. Comprehensive connectivity with eight USB ports and support for up to three 4K UHD displays means PB63 is perfect for almost any business scenario. It's also tested to the latest MIL-STD-810H military standard to ensure it's ready for harsh environments.
- 14th Gen Intel® processors: Latest technology for desktop-grade performance
- Stunning 4K UHD resolution and two-display support
- High-speed wireless: Integrated Intel WiFi 6E (Gig+) and Bluetooth 5.3 for easy cordless connections
- Dynamic tuning technology: Automated optimization to ensure best system performance
- Built-in Kensington lock slot enables instant protection
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-14700 |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 150 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Manufacturer | Intel |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 2.0 Ports (Fron | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Typ | 1 |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | B760 |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |









