Monitor - 24-inch (23.8-inch viewable), 3.6MP (2560 x 1440), AGLR, DICOM Part 14 GSDF, DICOM Preset, Auto Calibration, JND < 10%, Antibacterial Treatment, USB-C, HDMI, DisplayPort Daisy-chain, Ergonomic Stand
- 23.8-inch 3.6MP (2560 x 1440) frameless design with IPS 178° wide viewing angle panel
- Anti-Glare, Low-Reflection (AGLR) with Eye Care+ to protect eyes from long time use
- Compliant with DICOM Part 14 GSDF standard
- DICOM Preset and auto compensation of DICOM curve for ambient light changing
- ASUS exclusive Auto calibration to ensures DICOM accuracy
- Factory calibrated to ensures JND < 10%
- Multiple I/O for flexibility: DisplayPort with Daisy-chain, HDMI, USB-C and USB hub
- Ergonomic design with tilt, swivel, pivot and height adjustments for a comfortable viewing experience
- Proprietary long-lasting antibacterial treatment inhibits the growth of bacteria and fungi on the monitor head
- IEC 62368-1, IEC 60601-1-2, AAPM TG270, IEC62563-1 and ISO13485 Compliance
ASUS HA2441A HealthCare Monitor
ASUS HealthCare Displays provides comprehensive line-up targeting for every HealthCare institutions needs. ASUS HealthCare Displays are factory calibrated with DICOM® Part 14 GSDF (Grayscale Standard Display Function) compliance to ensure visual accuracy and consistency in finest details. ASUS HA2441A features 23.8-inch 3.6MP Anti-Glare, Low-Reflection (AGLR) IPS panel, ASUS exclusive Hardware Calibration Technology supports auto calibration to keep DICOM long term accuracy. ASUS HealthCare Displays delivers high-performance, precise and stable capabilities to fit any scenario.
Lifelike Views Vith 178° Wide View Angle
ASUS HA2441A IPS panel provides 178° viewing angles, both horizontally and vertically, so you can reproduce excellent contrast, ensuring the accurate and clear medical images from almost any direction.
Factory-Precise for DICOM Excellence
To provides reliable images and stable grayscale, ASUS HealthCare Displays compliant with the Digital Imaging and Communications in Medicine (DICOM) Part 14 GSDF standard, and also pass AAPM TG270 and IEC62563-1 compliance test.
Each ASUS HealthCare display is factory calibrated to guarantee DICOM color accuracy. The display then undergoes stringent testingto ensure smoother color gradations, better uniformity with Just-Noticeable Difference (JND) < 10%.
ASUS exclusive DICOM Preset
ASUS exclusive DICOM Preset Mode provides multiple ambient brightness setting (0 lux, 50 lux, 100 lux) and auto detected brightness setting through ambient light sensor to provide different DICOM curves for different environmental changes.
Long-term DICOM Accuracy Auto Calibration
ASUS Calibration technology saves all color parameter profiles on the monitor's internal scaler IC chip, instead of on the PC. The monitor can be calibrated and the look-up table subsequently rewritten, allowing users to connect it to devices with different operating systems or applications without needing to adjust settings.
Optimal Screen Resolution
In different medical imaging modalities, the presentation of medical images can differ in terms of both size and the amount of information displayed. ASUS HealthCare Displays can simulate multiple resolutions to display varies source of medical image with onscreen dot to dot present.
Long-lasting Antibacterial Treatment
The monitor head and hotkeys on HA2441A feature an antibacterial ionic silver treatment*. By preventing bacteria adhesion by up to 99.9%, it keeps key areas of the monitor clean and hygienic, potentially reducing the sprea
- 23.8" viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Furnishes captivating visuals with 300 Nit brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- Anti-glare lcd monitor limits glare and visual distractions, delivering clearer visuals for focused work and entertainment
- 2560 x 1440 maximum resolution produces vibrant, high-definition visuals with optimized clarity for accurate viewing
- LCD monitor runs cooler with low power use, offering extended performance and comfort for long work or entertainment sessions
- WQHD resolution delivers four times the detail of standard HD, offering sharper visuals and more screen space for multitasking
- 75 Hz standard refresh rate min
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Mode | WQHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 300 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Native Contrast Ratio | 900:1 |
| Pixel Pitch | 0.20580 mm x 0.20580 mm |
| Active Display Area (H x V) | 20.74" x 11.67" |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| Number of USB Type-C 3.2 Gen | 1 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 11.90 lb |
| Height with Stand | 20.28" |
| Depth with Stand | 7.76" |
| Width with Stand | 21.24" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| Bezel Design | Frameless |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Energy Star | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Stand Included | Yes |























