New Processor Architecture Design
ASUS ExpertCenter PN64 is powered by the new 12th Gen Intel® Core™ CPU featuring a new hybrid processor design. It includes performance-cores (P-cores) dedicated to processing heavy loads and prioritized tasks, as well as efficient-cores (E-cores) catering to background tasks such as web browsing and PowerPoint presentations. This new core design enables PN64 to process multiple tasks simultaneously in the most efficient way possible.
Superior Computing Performance
ASUS ExpertCenter PN64 delivers superior performance, allowing users to get more done effortlessly, with greater efficiency. Compared to the previous generation PN63-S1 model, PN64 offers a 28% boost on overall system performance, making it perfect for multitasking.
Faster and better DDR5 RAM
ASUS ExpertCenter PN64 is powered by the new 12th Gen Intel® Core™ CPU supporting the next gen memory - DDR5. With DDR5 4800MHz memory that is 1.5X faster and 8% more energy efficient than DDR4 3200MHz memory, PN64 provides excellent performance for daily computing tasks.
Ultrafast PCIe® 4.0 SSD
ASUS ExpertCenter PN64 supports one PCIe® Gen 4 X4 SSD to deliver low-latency data transfers at speeds of up to 8 GB/s, that's twice the data transfer speeds of PCIe 3.0.
Superfast 2.5 Gbps Ethernet
ASUS ExpertCenter PN64 features next-generation 2.5GBASE-T technology for superfast 2.5 Gbps networking speeds, enabling it to make light work of the most data-intensive tasks.
Modern, Space-saving Design
Compact and stylish, ASUS ExpertCenter PN64 has a contemporary look that suits any home or office
Ultra-realistic 8K Visuals
ASUS ExpertCenter PN64 delivers breathtaking 8K visuals at 30 frames per second via the configurable standard DisplayPort or DisplayPort over USB-C. Experience a level of detail that's 4X greater than 4K, or 16X that of traditional FHD output.
USB Power Delivery Input
ASUS ExpertCenter PN64 can draw power from any USB Power Delivery-enabled display or device, eliminating the need for a separate power adapter to create a neater, uncluttered workspace.
4K Resolution & Quad Display Support
ASUS ExpertCenter PN64 can support up to four 4K displays via two HDMI® ports, two DisplayPort™ over USB-C® or other user-configurable ports, without any limitation on the combination used.
Configurable Port
ASUS ExpertCenter PN64 is well-equipped for a wide range of functions and can be used for digital signage, POS systems or intelligent vending machines. The configurable port can be specified with either HDMI, VGA, DisplayPort, or COM ports, as well as 2.5 Gb LAN, for monitors or legacy devices such as barcode scanners and receipt printers.
Padlock Ring for Security
The chassis of ASUS ExpertCenter PN64 can be secured with a standard padlock to prevent access to internal components.
VESA Mount-lockable Design
ASUS ExpertCenter PN64 can even be locked onto a VESA mount for additional security.
- Intel Core i3 1.50 GHz processor delivers fast, responsive performance with intelligent multitasking so you can run multiple apps without slowdown
- 8 GB DDR5 SDRAM memory supports seamless multitasking and efficient handling of complex applications without performance lag
- Desktop Computer offers easy internal access for hardware upgrades, allowing users to expand memory, storage, or graphics capabilities with minimal effort
- Intel UHD Graphics shared graphic card supports smooth performance in basic visual tasks through dynamic memory allocation
- Mini PC form factor maximizes space efficiency with low-power hardware, ideal for energy-conscious and compact workspaces
- Enables high-speed data transmission and power delivery via USB Type-C for efficient device connectivity and streamlined workflow integration
- 2.5 Gigabit Ethernet boosts efficiency with faster data transfer and streamlined wired connectivity
- Security Slot feature enhances system reliability and improves overall usability for a smoother computing expe
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Model | i3-1220P |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Speed | 1.50 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| LAN Model | I225V |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |













