Flexible Ultracompact Mini PC for Business and Industrial Use
ASUS ExpertCenter PN64-E1 is no lightweight when it comes to performance, boasting the latest 13th Gen Intel® Core™ CPU with Intel® Iris® Xe graphics. It can be specified in a variety of multi-storage combinations, including an ultrafast PCIe® Gen 4 SSD for rapid boot-up and app load times.
Powerful Performance for Daily Multitasking
The latest 13th Gen Intel® Core™ processors deliver outstanding computing performance, enabling PN64-E1 to tackle intensive business tasks with ease.
Stunning Graphics
ASUS ExpertCenter PN64-E1 features class-leading graphics performance, powered by Intel® Iris® Xe Graphics.
Extreme Cooling
To cope with the heat generated by the high-performance 13th Gen Intel® Core™ processor, PN64-E1 features a specially designed cooling system. This system consists of a self-cleaning fan module with flat heat pipes connected to full-size heatsinks, along with fan vents that are larger than those commonly found on mini PCs. All of this keeps the CPU operating at optimal temperatures.
Anti-Dust Self-Cleaning System
The innovative self-cleaning system in PN64-E1 keeps the heatsinks clean and also effectively ejects dust and other particles to prolong the lifespan of the system. Since the fan is never overworked, the noise generated from the fan is reduced.
The principle of centrifugal force acts upon the dust or particles moving in the circular path within the fan, which is effectively pushed away from the axis of the rotation and enters the anti-dust tunnels.
Dust and other particles in the fan module are blown along the fan walls, and eventually expelled out of the chassis through the anti-dust tunnels. This prevents buildup on the heatsink fins.
Thunderbolt™ 4
Thunderbolt™ 4 brings Thunderbolt to USB Type-C at speeds up to 40 Gbps, along with DisplayPort and USB 3.2 Gen2 support. It's even compatible with USB4, creating one compact port that does it all - delivering the fastest, most versatile connection to any dock, display, or data device.
- Core i7 processor ensures timely and efficient performance for everyday computing needs
- Barebone System is compact, stylish, space-efficient, and portable, ideal for daily office and home use
- Windows 11 Pro OS support includes creative and productive tools you need for smooth workflows
- NVMe interface delivers fast data transfer and higher throughput, ensuring smooth performance for demanding workloads
- Mini PC form factor simplifies usage and boosts efficiency, making setup and operation more convenient
- 13th Gen processor generation offers more threads and higher clocks for faster, optimized system performance
- Can connect up to 5 USB peripherals for versatile and productive device integration
- Conveniently connect with 2.5 gigabit ethernet Ethernet technology for maximum productivity and reliable networking
- With DDR5 SDRAM memory technology, experience faster data transfer rates and enhanced overall system performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-13700H |
| Number of Processors Installed | 1 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Thermal Design Power | 35 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Supported Storage Drive Types | HDD |
| Supported Storage Drive Inter | PCI Express 4.0 x4 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 3 |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of M.2 Interfaces | 1 |
| Number of SATA Interfaces | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |















