Flexible Ultracompact Mini PC for Business and Industrial Use
ASUS ExpertCenter PN64-E1 is no lightweight when it comes to performance, boasting the latest 13th Gen Intel® Core™ CPU with Intel® Iris® Xe graphics. It can be specified in a variety of multi-storage combinations, including an ultrafast PCIe® Gen 4 SSD for rapid boot-up and app load times.
Powerful Performance for Daily Multitasking
The latest 13th Gen Intel® Core™ processors deliver outstanding computing performance, enabling PN64-E1 to tackle intensive business tasks with ease.
Stunning Graphics
ASUS ExpertCenter PN64-E1 features class-leading graphics performance, powered by Intel® Iris® Xe Graphics.
Extreme Cooling
To cope with the heat generated by the high-performance 13th Gen Intel® Core™ processor, PN64-E1 features a specially designed cooling system. This system consists of a self-cleaning fan module with flat heatpipes connected to full-size heatsinks, along with fan vents that are larger than those commonly found on mini PCs. All of this keeps the CPU operating at optimal temperatures.
Anti-Dust Self-Cleaning System
The innovative self-cleaning system in PN64-E1 keeps the heatsinks clean and also effectively ejects dust and other particles to prolong the lifespan of the system. Since the fan is never overworked, the noise generated from the fan is reduced.
- Core i5 processor ensures timely and efficient performance for everyday computing needs
- Upgrade an existing PC easily to improve performance and extend its usability for modern applications
- Windows 11 Pro OS support offers a dependable, user-friendly interface for easy app usage and maximum productivity
- With Serial ATA/600 interface, experience high-speed data transfer and robust reliability for optimized system performance
- Mini PC form factor simplifies usage and boosts efficiency, making setup and operation more convenient
- 13th Gen processor generation offers more threads and higher clocks for faster, optimized system performance
- Featuring 5 USB ports to connect USB-compatible devices for enhanced flexibility and convenience
- 2.5 Gigabit Ethernet Ethernet technology offers reliable wired connectivity for seamless communication and network stability
- DDR5 SDRAM slot allows convenient installation of memory, ensuring easy upgrades and improved system performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-13600H |
| Number of Processors Installed | 1 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Thermal Design Power | 32 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Supported Storage Drive Types | HDD |
| Supported Storage Drive Inter | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Controller Type | NVMe |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of M.2 Interfaces | 2 |
| Number of SATA Interfaces | 1 |















