New Processor Architecture Design
ASUS ExpertCenter PN64 is powered by the new 12th Gen Intel® Core™ CPU featuring a new hybrid processor design. It includes performance-cores (P-cores) dedicated to processing heavy loads and prioritized tasks, as well as efficient-cores (E-cores) catering to background tasks such as web browsing and PowerPoint presentations. This new core design enables PN64 to process multiple tasks simultaneously in the most efficient way possible.
Superior Computing Performance
ASUS ExpertCenter PN64 delivers superior performance, allowing users to get more done effortlessly, with greater efficiency. Compared to the previous generation PN63-S1 model, PN64 offers a 28% boost on overall system performance, making it perfect for multitasking.
Faster and better DDR5 RAM
ASUS ExpertCenter PN64 is powered by the new 12th Gen Intel® Core™ CPU supporting the next gen memory - DDR5. With DDR5 4800MHz memory that is 1.5X faster and 8% more energy efficient than DDR4 3200MHz memory, PN64 provides excellent performance for daily computing tasks.
Ultrafast PCIe® 4.0 SSD
ASUS ExpertCenter PN64 supports one PCIe® Gen 4 X4 SSD to deliver low-latency data transfers at speeds of up to 8 GB/s, that's twice the data transfer speeds of PCIe 3.0.
Superfast 2.5 Gbps Ethernet
ASUS ExpertCenter PN64 features next-generation 2.5GBASE-T technology for superfast 2.5 Gbps networking speeds, enabling it to make light work of the most data-intensive tasks.
Modern, Space-saving Design
Compact and stylish, ASUS ExpertCenter PN64 has a contemporary look that suits any home or office
Ultra-realistic 8K Visuals
ASUS ExpertCenter PN64 delivers breathtaking 8K visuals at 30 frames per second via the configurable standard DisplayPort or DisplayPort over USB-C. Experience a level of detail that's 4X greater than 4K, or 16X that of traditional FHD output.
USB Power Delivery Input
ASUS ExpertCenter PN64 can draw power from any USB Power Delivery-enabled display or device, eliminating the need for a separate power adapter to create a neater, uncluttered workspace.
4K Resolution & Quad Display Support
ASUS ExpertCenter PN64 can support up to four 4K displays via two HDMI® ports, two DisplayPort™ over USB-C® or other user-configurable ports, without any limitation on the combination used.
Configurable Port
ASUS ExpertCenter PN64 is well-equipped for a wide range of functions and can be used for digital signage, POS systems or intelligent vending machines. The configurable port can be specified with either HDMI, VGA, DisplayPort, or COM ports, as well as 2.5 Gb LAN, for monitors or legacy devices such as barcode scanners and receipt printers.
Padlock Ring for Security
The chassis of ASUS ExpertCenter PN64 can be secured with a standard padlock to prevent access to internal components.
VESA Mount-lockable Design
ASUS ExpertCenter PN64 can even be locked onto a VESA mount for additional security.
- Core i7 2.30 ghz processor delivers the speed and power to explore new possibilities and experiences
- Upgrade an existing PC easily to improve performance and extend its usability for modern applications
- With Serial ATA/600 interface, experience high-speed data transfer and robust reliability for optimized system performance
- Mini PC form factor enhances reliability and dependability for consistent system performance
- 12th Gen processor generation improves power efficiency for dependable performance and longer component life
- Can connect up to 5 USB peripherals for versatile and productive device integration
- Conveniently connect with 2.5 gigabit ethernet Ethernet technology for maximum productivity and reliable networking
- Bluetooth ensures stable wireless connections by minimizing interference from other devices for uninterrupted performance
- DDR5 SDRAM slot allows convenient installation of memory, ensuring easy upgrades and improved system performance
- Enjoy seamless internet access with Wireless LAN, offering co
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-12700H |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Supported Storage Drive Types | HDD |
| Supported Storage Drive Inter | Serial ATA III |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of SATA Interfaces | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |

















