New Processor Architecture Design
ASUS ExpertCenter PN64 is powered by the latest Intel®12th& 13thGen Intel®Core™CPU featuring a new hybrid processor design. It includes performance-cores (P-cores) dedicated to processing heavy loads and prioritized tasks, as well as efficient-cores (E-cores) catering to background tasks such as web browsing and PowerPoint presentations. This new core design enables PN64 to process multiple tasks simultaneously in the most efficient way possible.
Superior Computing Performance
ASUS ExpertCenter PN64 is powered by the latest 13th Generation Intel® Processors which deliver superior performance for you to save you time and increase your ability to do the things you want. Comparing to previous generation, PN64 has 23% increase on overall system performance, and over 2 times increase for daily multitask computing. With such great improvement, it helps you process intensive business operations more efficiently.
- Core i5 3.50 ghz processor delivers the speed and power to explore new possibilities and experiences
- Upgrade an existing PC easily to improve performance and extend its usability for modern applications
- Windows 11 x64 OS support offers a dependable, user-friendly interface for easy app usage and maximum productivity
- NVMe interface delivers fast data transfer and higher throughput, ensuring smooth performance for demanding workloads
- Mini PC form factor enhances reliability and dependability for consistent system performance
- 13th Gen processor generation delivers performance upgrades for improved productivity and immersive entertainment
- With 5 USB ports, connect or disconnect devices without shutting down the system for convenience
- Conveniently connect with 2.5 gigabit ethernet Ethernet technology for maximum productivity and reliable networking
- Bluetooth delivers energy-efficient data transfers, reducing power consumption while maintaining reliable wireless performance
- Dodeca-core (12 Core) processor core effi
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-13500H |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Speed | 3.50 GHz |
| Thermal Design Power | 35 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Supported Storage Drive Types | HDD |
| Supported Storage Drive Inter | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of M.2 Interfaces | 1 |
| Number of SATA Interfaces | 1 |



















