- Unleash Pure Power:
- Featuring AMD Ryzen™ AI 300 Series Processors, designed for powerful, efficient multitasking.
- Next-Level AI:
- Cutting-edge XDNA2 NPU with up to 50 TOPS-5x faster AI performance than before.
- Immersive 4K Visuals:
- AMD Radeon™ 800M Graphics delivers breathtaking detail across up to four 4K displays.
- Effortless Interaction With AI:
- Fingerprint reader for Windows Hello and built-in speakers and a microphone for voice command support
- Ultrafast and Versatile connectivity:
- Featuring Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, 6 USB ports, and dual 2.5G LANs for seamless connectivity
- Upgrade in a Snap :
- Tool-free design keeps you ahead effortlessly.
- Sleek, Durable Design:
- The Ultra-thin (34mm), eco-conscious chassis runs reliably, 24/7, sets a new standard for thin and light computing performance.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen AI 5 |
| Processor Model | 340 |
| Total AI Performance | 59 TOPS |
| NPU Manufacturer | AMD |
| NPU Name | Ryzen AI |
| NPU Performance | 50 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 840M Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 6 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 2 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| Security | |
|---|---|
| Windows Hello Compatible | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| AI-powered | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 9.0 |
| Energy Star | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

























