ASUS ExpertCenter PN54-S1 Mini PC | Trusted Performance, Energy Efficient
ASUS ExpertCenter PN54-S1 Mini PC strikes the perfect balance of performance and energy efficiency. Featuring AMD Ryzen™ 200 Series processors , it delivers robust performance with quad 4K display support, 6 USB ports, and Wi-Fi 7 for seamless everyday computing
- Powerful Multitasking:
- Featuring AMD Ryzen™ 200 Series Processors designed for powerful, efficient multitasking.
- Smart AI Acceleration:
- With up to 16 TOPS of built-in AI acceleration on the AMD Ryzen™ 7 260, enabling locally and efficiently run AI tasks such as enhanced visuals, voice recognition, and real-time translation.
- Immersive 4K Visuals:
- AMD Radeon™ 780M or 740M Graphics delivers breathtaking detail across up to four 4K displays.
- Ultrafast and Versatile Connectivity:
- Enjoy ultrafast connectivity with Wi-Fi 7 and Bluetooth 5.4. Benefit from a versatile array of connectivity options, including six USB ports, dual 2.5G LANs, a fingerprint reader for Windows Hello, and built-in speakers and a microphone for voice command support.
- Effortless Upgrades:
- Tool-free design allows quick access and easy component upgrades without hassle.
- Slim, Durable Design:
- Housed in a sleek 34 mm chassis built for 24/7 operation, combining compact form with eco-conscious durability and long-term reliability.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Model | 260 |
| Total AI Performance | 38 TOPS |
| Processor Series | Ryzen 200 |
| NPU Manufacturer | AMD |
| NPU Name | Ryzen AI |
| Processor Speed | 3.80 GHz |
| Processor Socket | Socket FP8 |
| NPU Performance | 16 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 780M Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 6 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| Number of USB4 Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 2 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

































