- AMD Ryzen AI 5 with 6-core hybrid architecture and 12 threads delivers responsive multitasking for AI-enhanced productivity in workstations
- Barebone System is compact, stylish, space-efficient, and portable, ideal for daily office and home use
- Windows 11 Pro OS support provides a powerful platform to efficiently run routine applications without interruptions
- NVMe interface delivers fast data transfer and higher throughput, ensuring smooth performance for demanding workloads
- AMD Radeon 800M shared graphic card ensures smooth, lag-free performance for everyday computing and multitasking
- Mini PC form factor enhances reliability and dependability for consistent system performance
- With 6 USB ports, connect or disconnect devices without shutting down the system for convenience
- 2.5 Gigabit Ethernet Ethernet technology enables faster data sharing and improved efficiency for business and personal workflows
- Bluetooth delivers energy-efficient data transfers, reducing power consumption while maintaining reliable wireles
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen AI 5 |
| Processor Model | 340 |
| NPU Manufacturer | AMD |
| NPU Name | Ryzen AI |
| 64-bit Processing | Yes |
| Thermal Design Power | 40 W |
| NPU Performance | 50 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 800M |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Supported Storage Drive Types | SSD |
| Supported Storage Drive Inter | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 3 |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| AI-powered | Yes |
| Controller Type | NVMe |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















