Ultra-compact Mini PC provides flexible, comprehensive solutions
ASUS ExpertCenter PN53 is no lightweight when it comes to performance. It harnesses the power of the latest AMD Ryzen™ 6000 and 7000 Series processor combined AMD Radeon™ 600M series graphics, and can accommodate multiple storage combinations. There's also two ultrafast PCIe®Gen 4 SSD slots and DDR5 support to ensure fast boot times and rapid app loads.
- Powered by the latest AMD Ryzen™ 7000 and 6000H Series Processor with Radeon™ graphics
- Quad-4K displays support and 8K UHD support**
- Support 7 USB ports, including 2 x USB 4 Type C ports, and on-board dual HDMI ports
- Features Two-Way AI Noise Cancelation to provide crystal-clear online voice communication
- Support DisplayPort 1.4 & Power Delivery input through rear USB Type C port
- Onboard 2.5GbE LAN delivering faster Ethernet connectivity
- Multi-storage design, support up to up to 2x M.2 PCIe Gen4x4 SSD and 1x HDD
- Integrated Wi-Fi 6E and Bluetooth for easy cordless connections
- Configurable Ports support DP1.4/VGA/COM/HDMI options
- 24/7 reliability - Extensively tested to ensure long-term dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Model | 6800H |
| Processor Speed | 3.20 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | RTL8125BG-CG |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 7 |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 5 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





























