ASUS Mini PC PN53 is an ultracompact computer that delivers powerful performance fora wide variety of home and business applications. Featuring the latest AMD Ryzen™ 7000 series mobile processor with Radeon™ graphics, and support for high-speed 4800MHz DDR5 memory, up to four 4K resolution displays, and WiFi 6E
- Preconfigured with the newest R7-7735HS processor, 16GB DDR5 memory,M.2 PCIe G4 512G SSD, 2.5 GbELAN, WiFi 6E, USB-C, Windows 11 Pro with VESA Mount
- Up to Quad-4K displays supportand 8K UHD
- Support 7x USB ports, including 2 xType C ports,and on-board dual HDMI ports 4. 4. ASUS Control Center support
- Integrated Wi-Fi 6Eand Bluetooth for easy cordless connections 6. 6. FeaturesTwo-Way AI Noise Cancelation to provide crystal-clear online voice communication
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Model | 7535HS |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Configurati | 1 x 256GB |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 7 |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Number of USB4 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















