ASUS ExpertCenter PB64 | Solid Reliability for Businesses
The ASUS ExpertCenter PB64 mini PC is a compact 1.35 Liter powerhouse designed for demanding computing tasks. Powered by the latest Intel®Core™Ultra processors (Series 2) with Intel®Graphics, it delivers desktop-grade performance in a small form factor. With dual PCIe Gen4 SSD slots and support for up to DDR5-6400 memory, the PB64 ensures lightning-fast data transfer. Its versatility is enhanced by configurable ports, eight USB ports, a toolless design, and triple storage options- making it an ideal solution for users who need both performance and flexibility in a mini PC.
- Desktop-Grade Performance:
- Powered by the latest Series 2 Intel Core™ Ultra 5 235 processor with Intel Graphics, 16GB DDR5 RAM, 512GB NVMe SSD, and Win 11 Pro
- Seamless Connectivity:
- Continuously optimized connections and predictable, stable Wi-Fi performance with Intel Wi-Fi 7. Certified Bluetooth 5.4 ensures a seamless B2B experience, perfect for professional environments.
- Extreme Security:
- dTPM 2.0 comprehensively protects your data and personal information with advanced authentication, encryption, and identity concealment.
- Effortless Integration:
- Get the advantage of a space-saving 1.35L design with an improved tool-less chassis for effortless upgrades. Enjoy the integration efficiency, reducing downtime and boosting productivity.
- Visually Impressive:
- Optimize your virtual workspace with support for headless display emulation, alongside the ability to connect up to four 4K displays via dual Display port, one config port and USB 4 port.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Processor Model | 235 |
| Processor Series | Series 2 |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 8 |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| Number of USB4 Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | B860 |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |

