ASUS ExpertCenter P500 Mini Tower | Exceptional Value and Performance for Businesses
ASUS ExpertCenter P500 Mini Tower combines high-performance, business-grade security, and commercial-class services features in a compact and sleek design, providing budget-conscious small and medium business users with a flexible and organized workspace. Designed to withstand tough conditions and meet MIL-STD-810H US military standards1, it features a tool-free and expandable chassis, ensuring prolonged reliability and convenient upgrades for professionals
- Intel Core i5 2.10 GHz processor delivers reliable quad-core performance for seamless video playback, casual gaming, and adaptive multitasking
- With 16 GB of memory, run multiple demanding apps simultaneously without lag, even during heavy multitasking sessions
- 512 GB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- With more hardware, desktop computer delivers upgradeable performance for media creation and demanding workloads
- Windows 11 Pro operating system delivers a lightweight yet capable platform optimized for running everyday applications with consistent speed and efficiency
- Intel UHD Graphics shared graphic card supports smooth performance in basic visual tasks through dynamic memory allocation
- Lets you conveniently connect to the wireless LAN, supporting stable internet connectivity and efficient online operations
- Mini tower form factor offers optimized airflow and thermal design to maintain stable performance without
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-13420H |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 180 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 7 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Sound System | 7.1 Surround Sound |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini-tower |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Air Cooler |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |



























