- Intel Core i3 1.20 GHz processor delivers fast, responsive performance with intelligent multitasking so you can run multiple apps without slowdown
- 8 GB memory delivers the capacity and speed required to run complex applications with consistent and responsive performance
- 512 GB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- The all-in-one's 23.8" 1920 x 1080 display delivers expansive visuals with high-resolution clarity for precise detail across creative and professional tasks
- All-in-One Computer delivers balanced desktop performance tailored for general-purpose computing tasks across diverse user scenarios
- Windows 11 Home OS comes equipped with a full suite of creative and productivity tools while efficiently managing hardware for a smooth user experience
- Desktop form factor enables efficient workspace utilization and seamless integration
- i3-1315U processor model ensures responsive performance and efficient data handling f
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Model | i3-1315U |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 23.8" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Brightness | 250 Nit |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Sound System | Dolby Atmos |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















