- Optimized for Copilot+ PCs, Core Ultra 5 processor supports generative AI, fast resume, and intelligent system tuning
- The 14" 2560 x 1600 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- ChromeOS offers seamless integration with Google Workspace, enabling efficient multitasking and automatic updates for worry-free computing
- 8 GB memory is ready to run powerful programs with efficient multitasking, allowing seamless transitions between tasks
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Processor Model | 115U |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| Processor Threads | 10 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 8 GB |
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| Standard Memory | 8 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| System Memory Speed | 6400 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Display Screen Technology | NanoEdge |
| Screen Mode | WQXGA |
| Brightness | 500 Nit |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 60 Hz |
| Power Plug Type | Type C |
| Number of Cells | 3-cell |
| Included Charger Power | 45 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 2 |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2.0 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Appearance | |
|---|---|
| Cover Material | Metal |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | FSC Mix |
| TCO Certified | Yes |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Asus ExpertBook CX54 Chromebook Plus Enterprise CX5400 CX5403CMA-DB586 14" Chromebook - WQXGA - Intel Core Ultra 5 115U - 8 GB - 256 GB SSD - Fog Silver - Intel Chip - 2560 x 1600 - ChromeOS - Intel - NanoEdge - IEEE 802.11ax Wireless LAN Standard
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



























