- The 14" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 8 GB memory, you can multitask between various applications seamlessly and without any issues
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Model | 7535U |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.55 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Maximum Supported System Memo | 64 GB |
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| Standard Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Installed Slot Memory | 8 GB |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Technology | NanoEdge |
| Screen Mode | Full HD |
| Brightness | 300 Nit |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 60 Hz |
| Power Plug Type | Type C |
| Number of Cells | 3-cell |
| Included Charger Power | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 2 |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Copilot Key | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Asus ExpertBook BM1 BM1403 BM1403CDA-YS53 14" Notebook - Full HD - AMD Ryzen 5 7535U - 8 GB - 256 GB SSD - Gentle Gray - AMD Chip - 1920 x 1080 - Windows 11 Pro - AMD Radeon Graphics - In-plane Switching (IPS) Technology, NanoEdge - IEEE 802.11ax Wireless LAN Standard
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





























