Take charge of the business world with ASUS ExpertBook B9. Its sleek, precision-crafted and minimalist chassis pushes the limits of lightness for ultimate portability, while giving it a toughness that has no equal. Its built for serious travel with an amazing all-day battery life, and is engineered with many cutting-edge technologies to improve your on-the-go work efficiency. These include a next-gen Intel" processor, AI noise cancellation, dual-SSD RAID support, ASUS NumberPad 2.0 and built-in proximity sensor. Enterprise-grade security ensures your confidential data is kept safe, making it easy to see why ExpertBook B9 is the benchmark for business laptops. Extremely portable, powerful and tough, its your ideal partner in the corporate world.
- 14? Full HD anti-glare Display with narrow bezel design, 180-degree hinge with built-in webcam shield and Intel? Iris Xe Graphics
- Professional-grade performance with Intel? Evo? Platform and Intel? Core? i7-1185G7 vPro Processor 3.0 GHz (12M Cache, up to 4.8 GHz, 4 cores) and Windows 10 Pro featuring Windows Cortana (ASUS recommends Windows 10 Pro for business)
- Magnesium alloy chassis with US military-grade 810H durability: weighs only 2.2 lbs with a thinness of only 0.6?
- Fast high capacity storage with 512GB PCIe NVMe M.2 SSD and 16GB RAM for superior multitasking performance
- ErgoLift Hinge, backlit spill-resistant keyboard, and ASUS NumberPad, an LED-illuminated numeric keypad that?s perfect for crunching numbers
- Latest connectivity with 1x USB 3.2 Type-A (Gen 2), 2x Thunderbolt 3 supports display/power delivery, Gig+ Wi-Fi 6 (2x2) 802.11ax, Bluetooth 5.0, 1xHDMI, micro HDMI to RJ45 Cable, and microSD card reader
- TPM 2.0 security, Fingerprint Reader, HD IR webcam with Windows Hello and built-in webcam shie
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-1185G7 |
| vPro Technology | No |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| System Memory Technology | LPDDR4X |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Technology | Tru2Life |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Cells | 4-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 1 |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Security | |
|---|---|
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |





























