ASUS ExpertBook B5 | Smart, secure AI power for business
ASUS ExpertBook B5 is a lightweight, AI-enhanced marvel that combines the latest Intel® Core™ Ultra processor with Intel vPro® and built-in Intel® Arc™ graphics, ushering in a new era of productivity. It is your reliable business partner with superb on-the-go performance, enterprise-grade security and versatile customization for strategic-thinking professionals - and infused with AI to make lighter work of the modern business world.
ASUS ExpertBook B5 also workforce computing deployments by seamlessly delivering customized solutions and supporting a variety of flexible configurations to meet specific needs, with options. This ultralight, premium design strikes the perfect balance of power and portability to precisely tackle intensive workflows and perfectly turbocharge productivity from the field to the boardroom.
- Built on hybrid architecture, Core Ultra 7 processor enhances multitasking, media editing, and AI-powered collaboration tools in Copilot+ PCs
- The 14" 2560 x 1600 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 16 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Model | 255H |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5.10 GHz |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Installed Slot Memory Configu | 2 x 8GB |
| Maximum Supported System Memo | 64 GB |
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Display Screen Technology | Tru2Life |
| Screen Mode | WQXGA |
| Brightness | 400 Nit |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 60 Hz |
| Power Plug Type | Type C |
| Number of Cells | 3-cell |
| Included Charger Power | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 2 |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Copilot Key | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Appearance | |
|---|---|
| Cover Material | Aluminum |
| Security | |
|---|---|
| Smart Card Reader | Yes |
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Climate+ (EPEAT Climate+) |
| TCO Certified | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |