| Brand | |
|---|---|
| Brand | Asus |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Processor Model | 125U |
| NPU Name | AI Boost |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.30 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Form Factor | SoDIMM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Maximum Supported System Memory | 32 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display Screen Technology | NanoEdge , Tru2Life |
| Screen Size | 14" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Copilot Key | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) , TCO Certified 9.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Asus ExpertBook B3 B3404 B3404CMA-XS54T 14" Notebook - Intel Core Ultra 5 125U - 16 GB - 512 GB SSD - Star Black - Intel Chip - Windows 11 Pro - Intel - Tru2Life, NanoEdge - IEEE 802.11ax Wireless LAN Standard
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





















