- Featuring Intel AI Boost, Core Ultra 5 processor accelerates on-device AI, smart productivity, and creative workflows
- The 14" 1920 x 1200 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 16 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Processor Model | 125U |
| NPU Name | AI Boost |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.30 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Installed Slot Memory Configu | 2 x 8GB |
| Maximum Supported System Memo | 32 GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Screen Technology | NanoEdge |
| Screen Mode | WUXGA |
| Brightness | 300 Nit |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 60 Hz |
| Power Plug Type | Type C |
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 2 |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Copilot Key | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Security | |
|---|---|
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified 9.0 |
| TCO Certified | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Asus ExpertBook B3 B3404 B3404CMA-XS54 14" Notebook - WUXGA - Intel Core Ultra 5 125U - 16 GB - 512 GB SSD - Star Black - Intel Chip - 1920 x 1200 - Windows 11 Pro - Intel - Tru2Life, NanoEdge - Front Camera/Webcam - IEEE 802.11ax Wireless LAN Standard
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



























