Primed to perform. Configured for your business.
ASUS ExpertBook B1 is tailored for business, making it the smart choice for ambitious startups, established education organizations and growing firms of all sizes. It boasts high performance, military-grade durability and extensive customization to empower your business. It's also engineered to confidently handle whatever tasks come your way, with a full set of I/O ports, speedy WiFi 6 and cutting-edge AI noise-canceling technology. ExpertBook B1 streamlines your workflow to keep you productive.
- The Intel Core i5 2.40 GHz processor provides exceptional performance, immersive multimedia experiences, and swift program loading, ensuring a seamless and efficient computing experience
- With 8 GB DDR4 SDRAM memory, you can seamlessly switch between multiple applications without any issues
- The 14" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- Windows 10 Pro includes improved 2 x 2 snapping, boosting productivity at work
- 512 GB SSD offers ample capacity to store your essential documents, favorite songs, movies, and pictures, ensuring you have plenty of space for all your digital content
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-1135G7 |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Technology | Tru2Life |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| WWAN Supported | No |
| Wimax | No |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 2 |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Security | |
|---|---|
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |

































