ASUS Fanless Chromebox CF40 | Built for Diverse Commercial Applications
ASUS and Chrome Enterprise Solutions ASUS Chromebox Enterprise devices combine the end-user benefits of Chromeboxes with the business capabilities of Chrome Enterprise for IT to secure, orchestrate and power the cloud workforce, and for further empowering your enterprise. Secure and intelligent hardware solutions for working remote. Get started immediately out of the box with zero-touch enrollment.
Connectivity
ASUS Fanless Chromebox CF40 features an Intel® Celeron® processor for faster, smoother and more energy-efficient performance. The fanless aluminum chassis has multiple metal fins to efficiently dissipate heat while operating quietly and to reduce maintenance needs in commercial environments. ASUS Fanless Chromebox CF40 also supports up to two 4K displays and comes equipped with versatile USB-C® 3.2 Gen 1 and USB 3.2 Gen 1 Type-A ports for fast data transfers, and USB-C also supports power delivery and DisplayPort connections. Offering easy access to a rich selection of Android apps available on Google Play, the device enables use of productivity-boosting apps with the power of a mini PC.
- 8 GB memory delivers the capacity and speed required to run complex applications with consistent and responsive performance
- Chromebox provides reliable hardware and software integration, ideal for secure, cloud-based computing and IT-managed environments
- ChromeOS integrates seamlessly with Google Workspace, enabling efficient multitasking and automatic updates for worry-free computing
- Intel UHD Graphics shared graphic card handles HD video playback, photo editing, and complex office applications through adaptive memory usage and integrated graphics processing
- Lets you conveniently connect to the wireless LAN, supporting stable internet connectivity and efficient online operations
- Mini PC form factor maximizes space efficiency with low-power hardware, ideal for energy-conscious and compact workspaces
- Gigabit Ethernet port delivers ultra-fast network speeds for rapid data access and transfer
- Security Slot feature enhances operational throughput and workflow efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Model | N4500 |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | LPDDR4X |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | Flash |
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 6 |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 5 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |













