Performance for any workplace
ASUS Chromebox 5a delivers performance and responsiveness to empower users with incredible productivit
- Intel Core i7 1.70 GHz processor delivers high-speed multitasking and robust performance for demanding workloads and graphics-intensive gaming experiences
- With 16 GB of memory, run multiple demanding apps at once without lag, ideal for multitasking, content creation, and virtualization
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- Delivers streamlined team collaboration and faster task handling with cloud-first architecture and multi-user access in a compact Chromebox design
- ChromeOS integrates seamlessly with Google Workspace, enabling efficient multitasking and automatic updates for worry-free computing
- Intel Iris Xe Graphics shared graphic card handles HD video playback, photo editing, and complex office applications through adaptive memory usage and integrated graphics processing
- Lets you conveniently connect to the wireless LAN, supporting stable internet connectivity and efficient online operations
- Mini PC form factor maximizes space
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-1355U |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 7 |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.























