- Intel Core i7 2.10 GHz processor delivers high-speed multitasking and robust performance for demanding workloads and graphics-intensive gaming experiences
- With 16 GB of memory, run multiple demanding apps simultaneously without lag, even during heavy multitasking sessions
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- Delivers streamlined team collaboration and faster task handling with cloud-first architecture and multi-user access in a compact Chromebox design
- ChromeOS integrates seamlessly with Google Workspace, enabling efficient multitasking and automatic updates for worry-free computing
- Intel Iris Xe Graphics shared graphic card handles HD video playback, photo editing, and complex office applications through adaptive memory usage and integrated graphics processing
- Mini PC form factor offers a compact, lightweight footprint with multiple I/O ports, enabling flexible peripheral expansion in space-constrained setups
- 2.5 Gigabit Ethernet
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-1260P |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufactu | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Number of Solid State Drives | 1 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 150 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Chromebox 5 CHROMEBOX5-S7057UNENT-WC Chromebox |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















