ASUS Chromebook Plus CX34 | Every experience, stepped up
ASUS Chromebook Plus CX34 is powerful, portable and primed to push productivity further - offering double the speed, double the memory, and double the storage, plus AI-powered Google and Adobe features to do more of what you love. With a stylish, lightweight and durable design, it's the perfect choice for individuals and professionals striving for enhanced productivity. Packed with features to help you achieve more, from a 180°, lay-flat hinge to fast and stable WiFi 6, ASUS Chromebook Plus CX34 is expertly engineered to step up every experience.
- Core 3 enhances notebooks with intelligent workload management and fast memory support for slim and portable designs
- The 14" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 10 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- ChromeOS delivers fast access to web apps and Android tools, making it ideal for students, educators, and mobile-first professionals
- With 8 GB memory, you can multitask between various applications seamlessly and without any issues
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core 3 |
| Processor Model | 100U |
| Processor Series | Series 1 |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufactu | Intel |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 8 GB |
| Standard Memory | 8 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | Flash |
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| Flash Memory Type | UFS |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Technology | NanoEdge |
| Screen Mode | Full HD |
| Brightness | 250 Nit |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 60 Hz |
| Power Plug Type | Type C |
| Number of Cells | 3-cell |
| Included Charger Power | 45 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 2 |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | ChromeOS |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Chromebook Plus CX3402CVA-DB388-GR Chromebook |



























