ASUS Chromebook CX1 | Get more done every day, from anywhere
ASUS Chromebook CX1 is made for boosting productivity and having more fun while on the move - all day, every day. This lightweight, ultraportable device is powered by up to a quad-core Intel® processor and gives you the freedom of up to 12-hour battery life. The slim-bezel design fits more screen into the compact chassis for easy multitasking and incredibly immersive entertainment, and the device is your gateway to the best of Google, including the rich library of apps for work or play on Google Play. With smooth performance, robust security and convenient features, ASUS Chromebook CX1 is not only perfect for students - it's ideal for anyone on the go!
Design | Modern, stylish and ultraportable
ASUS Chromebook CX1 embodies pure style and portability with a lightweight, 1.47 kg chassis and a distinctively trendy look and feel. Designed for empowering on-the-go lifestyles, it's always ready to go wherever your day takes you.
Durability | Tough enough to take anywhere
With structural reinforcements to boost chassis strength, ASUS Chromebook CX1 is solidly built and provides durability for all your travels. It also meets next-level and industry-leading MIL-STD 810H US military tests, which are more rigorous and demanding than ever before. Additionally, the device undergoes stringent in-house testing - including panel-pressure, shock and drop tests - for ensuring maximal toughness, so you don't have to worry about everyday knocks and bumps.
Performance | Breeze through work
Powered by up to a quad-core Intel® processor, ASUS Chromebook CX1 delivers excellent performance for responsive experiences with your favorite apps. Combined with the full capabilities of Google Workspace and other productivity apps from Google Play, this Chromebook has everything you need to get anything done, all in one place.
Display | Immersive visuals for focused productivity
ASUS Chromebook CX1 packs a stunning 14-inch display into its ultraportable chassis. Combined with an FHD anti-glare display, the device maximizes screen area, delivering immersive visuals for focused productivity - empowering you to do more on the go!
180° Hinge | Easy idea sharing
ASUS Chromebook CX1 offers a 180° lay-flat hinge that allows it to be fully opened and laid completely flat on a desk or table. This setup makes it easy to share ideas, visuals, samples and designs when you're working with friends, colleagues or clients.
Keyboard | Exceptional typing comfort
A full-size, ergonomic keyboard with 1.4 mm key travel ensures that typing is supremely comfortable. Typing on a compact device has never been this smooth and easy!
- Experience responsive performance, power, adaptability, and fun with Intel® Celeron™ 1.10 GHz processor
- The 14" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 12 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With ChromeOS, boot up in seconds and stay productive with a lightweight, secure OS optimized for cloud-first workflows and fast performance
- With 8 GB memory, you can multitask between various applications seamlessly and without any issues
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Model | N4500 |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 2.80 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 8 GB |
| Standard Memory | 8 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR4X |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | Flash |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 60 Hz |
| Power Plug Type | Type C |
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | ChromeOS |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |































