- The 14" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 14 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- ChromeOS offers seamless integration with Google Workspace, enabling efficient multitasking and automatic updates for worry-free computing
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | ARM |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| Processor Type | Cortex A76 |
| 2nd Processor Type | Cortex A55 |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| 2nd Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| Processor Speed | 2 GHz |
| 2nd Processor Speed | 2 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufactu | ARM |
| Graphics Controller Model | Mali-G52 MC2 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 8 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR4X |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | Flash |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Flash Memory Type | eMMC |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Brightness | 250 Nit |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 60 Hz |
| Power Plug Type | Type C |
| Number of Cells | 2-cell |
| Included Charger Power | 45 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 1 |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Convertible |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | MediaTek |
| Chipset Model | Kompanio 520 |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| TCO Certified | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Chromebook CM14 Flip CM1402FM2A-GE84FT-S 2 in 1 Chromebook |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





























