Your dependable, flexible ally
ASUS BR1402F is designed with education in mind, and is also fit for modern business - and engineered with a 360°-flippable display for maximum versatility. This large, 14-inch screen is T�V-certified for assured comfort, and offers wide 178°viewing angles. It has USB-C®ports on both sides for fast connections and data transfers, and supports USB Power Delivery for easy charging. With dual cameras for creative captures and an optional garaged stylus for natural input, BR1402F is the ideal companion for busy students and professionals alike.
Tough, ruggedized 14" design
ASUS BR1402F is a reliable and sturdy 14-inch partner, ready to deal with the wear and tear of everyday use - tested to the US MIL-STD-810H military-grade standard for proven durability that reduces the extra cost of hardware repairs.
- The Intel Core i3 1.80 GHz processor operates intelligently and responsively, enabling swift multitasking across multiple applications
- The 14" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 16 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Model | i3-N305 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 1.80 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 3.80 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Installed Slot Memory Configu | 1 x 16GB |
| Maximum Supported System Memo | 16 GB |
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Technology | Tru2Life |
| Screen Mode | Full HD |
| Brightness | 250 Nit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 60 Hz |
| Power Plug Type | Type C |
| Number of Cells | 3-cell |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 2 |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Convertible |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |































