Ruggedized excellence for limitless learning
ASUS BR1204F stands out as an excellent tool for limitless learning in K-12 education, boasting a durable fingerprint-resistant finish and robust modular design that incorporates and replaceable internal components, thereby extending its product lifespan. Smartly crafted to withstand accidental drops, ASUS BR1204F undergoes rigorous testing, meeting US military-grade standards1 and exacting in-house ASUS assessments to ensure unwavering durability - making it the perfect choice for modern education.
Ruggedized design
ASUS BR1204F is dependable and robust 12.2" companion that's engineered to handle the rigors of daily use. Exhaustively tested to meet the demanding US MIL-STD-810H military-grade standard1, ASUS BR1204F delivers proven durability, minimizing the risk of damage or need for costly hardware repairs.
- Intel N-Series processors enable notebooks to run everyday tasks efficiently with low power draw and extended battery life
- The 12.2" 1920 x 1200 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 8 GB memory, you can multitask between various applications seamlessly and without any issues
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | N-Series |
| Processor Model | N250 |
| Processor Threads | 4 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 3.80 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 8 GB |
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| Standard Memory | 8 GB |
| On-board Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 12.2" |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Screen Technology | Tru2Life |
| Screen Mode | WUXGA |
| Brightness | 300 Nit |
| Color Gamut | 50% NTSC |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 60 Hz |
| Power Plug Type | Type C |
| Number of Cells | 3-cell |
| Included Charger Power | 45 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 1 |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Copilot Key | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Convertible |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| TCO Certified | Yes |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |

























