Ruggedized excellence for limitless learning
ASUS BR1204C stands out as an excellent tool for limitless learning in K-12 education, boasting a durable fingerprint-resistant finish and robust modular design that incorporates and replaceable internal components, thereby extending its product lifespan. Smartly crafted to withstand accidental drops, ASUS BR1204C undergoes rigorous testing, meeting US military-grade standards1 and exacting in-house ASUS assessments to ensure unwavering durability - making it the perfect choice for modern education.
Ruggedized design
ASUS BR1204C is dependable and robust 12.2" companion that's engineered to handle the rigors of daily use. Exhaustively tested to meet the demanding US MIL-STD-810H military-grade standard1, ASUS BR1204C delivers proven durability, minimizing the risk of damage or need for costly hardware repairs.
Engineered for easy maintenance
To facilitate hassle-free IT servicing, ASUS BR1204C boasts a modular design that enables the swift replacement of crucial components, such as the keyboard, battery, thermal module, and I/O ports. This can be accomplished in just minutes using a single screw size and a simple tool.
AI noise-canceling technology
ASUS BR1204C enhances video-conferencing experiences with AI-powered noise-cancelation technology which isolates unwanted background noise from human speech. In addition, AI noise-reducing camera effectively reduces up to 94% of interference.
- Intel N-Series processors enable notebooks to run everyday tasks efficiently with low power draw and extended battery life
- The 12.2" 1920 x 1200 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | N-Series |
| Processor Model | N100 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 800 MHz |
| Maximum Turbo Speed | 3.40 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 4 GB |
| Total Installed System Memory | 4 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 12.2" |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Screen Technology | Tru2Life |
| Screen Mode | WUXGA |
| Brightness | 300 Nit |
| Color Gamut | 50% NTSC |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 60 Hz |
| Power Plug Type | Type C |
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 1 |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| TCO Certified | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |





















