- N-Series boosts budget notebooks with Gracemont architecture and AV1 decoding for responsive performance
- The 11.6" 1366 x 768 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 8 GB memory, you can multitask between various applications seamlessly and without any issues
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | N-Series |
| Processor Model | N250 |
| Processor Threads | 4 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 3.80 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 8 GB |
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| Standard Memory | 8 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 11.6" |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Display Screen Technology | Tru2Life |
| Screen Mode | HD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 60 Hz |
| Power Plug Type | Type C |
| Number of Cells | 3-cell |
| Included Charger Power | 45 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 1 |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Copilot Key | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| TCO Certified | Yes |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Asus BR1104C BR1104CTA-YS24T 11.6" Rugged Notebook - HD - Intel N-Series N250 - 8 GB - Mineral Gray - Intel Chip - 1366 x 768 - Intel UHD Graphics - Tru2Life - IEEE 802.11ax Wireless LAN Standard
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















