Style and Comfort
The P series notebooks have a professional look with brushed-hairline textures and scratch-resistant coating LCD. They are ergonomically designed and feature a seamless one-piece Chiclet keyboard with precise key alignment for ultimate comfort. The anti-glare display has a matte screen surface that prevents unwanted reflections and helps reduce eye fatigue.
Subtly stylish
The ASUSPRO P series uses a one-piece build to create a professional yet subtle look. The design simplicity extends to the underside, with no unnecessary clutter, and a premium look and feel is achieved by the use of a brushed-hairline aluminum textures.
True-comfort keyboard and dedicated numeric keypad
increase productivity
The ASUSPRO P series uses a one-piece build to create a professional yet subtle look. The design simplicity extends to the underside, with no unnecessary clutter, and a premium look and feel is achieved by the use of a brushed-hairline aluminum textures.
Anti-glare display for comfortable viewing
The matte screen surface used in ASUSPRO notebooks prevents unwanted reflections, reducing eye fatigue. It also prevents unsightly fingerprint smudges from spoiling displayed content such as presentations. Ergonomically-angled and textured palm rest areas provide a comfortable and solid feel for optimum productivity.
Multi-gesture touchpad - Easier to use and more
precise input with scroll, rotate, and zoom
A multi-touch touchpad with ASUS Smart Gesture technology gives you a natural and intuitive input experience.sture technology gives you a natural and intuitive input experience.
Work Efficiently
Business and organizational users demand greater productivity and efficiency. The ASUSPRO P2420L & P2520L notebooks are extremely productive. Each one comes with a replaceable battery for easy switching for extended computing or maintenance reasons and both support 4 USB ports - three USB 3.0 and one USB 2.0.
Replaceable battery and smart power connect alert
The removable battery pack can be replaced with an optional extended-life battery, and adding an external battery case can even double battery life. It's also easy to replace old batteries when necessary. The P Series also feature a power connector alert that notifies users if the power supply malfunctions or is disconnected, minimizing the risk of sudden shutdowns and interruptions.
ASUSPRO Business Center for PC management in one simple package
ASUSPRO Business Center is a new computing platform comprising hardware, software and firmware that provides unique security and productivity capabilities. It has been specially designed for small businesses that do not have a managed IT environment, simplifying management and maintenance so you can focus more on your business.
Wake-on-LAN(WOL) allows PCs to be turned
on by a simple network message
ASUSPRO P Essential Series have a built-in hardware module on the motherboard that supports Wake-on-LAN (WOL). This allows a computer to be powered on or woken from sleep mode by a network message via LAN connections. This feature is invaluable for remote PC maintenance and support.
- The Intel Pentium 1.10 GHz processor provides excellent PC performance, enabling seamless multitasking, easy communication with friends and family
- The 15.6" 1366 x 768 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- Effortlessly multitask by snapping up to four apps anywhere on the screen. Create individual desktops for specific projects and tasks
- 4 GB memory effortlessly manages multiple programs simultaneously, delivering a smooth and hassle-free multitasking experience
- The NVIDIA Geforce 920MX 2 GB discrete graphics card delivers exceptional performance across diverse multimedia applications and user experiences for superior visual quality and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Pentium |
| Processor Model | N4200 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | Geforce 920MX |
| Graphics Memory Capacity | 2 GB |
| Graphics Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| System Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | HDD |
| Total Hard Drive Capacity | 500 GB |
| Optical Drive Type | No |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Display Screen Type | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Cells | 4-cell |
| Number of Batteries | 1 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |

































