Primed for Power
Experience Primal performance with the Prime Radeon™ RX 9070 XT White Edition graphics card featuring a compact 2.5-slot design for expansive compatibility, enhanced by a phase-change GPU thermal pad and a triple-fan setup for supreme cooling.
Cooling 2.5-slot Design
The Prime Radeon™ RX 9070 XT White Edition features a 2.5 slot design with a carefully arranged layout for the shroud, heatsink and heat pipes to let the three Axial-tech fans leverage chassis side-panel ventilation and deliver optimal thermal performance.
Axial-tech Upgrades
Three tried-and-true Axial-tech fans feature a smaller hub that facilitates longer blades and a barrier ring to increase downward air pressure for lower temperatures, less noise and higher performance.
0dB Technology
All three fans come to a standstill when GPU temperatures are below 55°C, letting you play less demanding games or perform light tasks in relative silence. Fans start up again when temperatures are over 60°C, establishing a speed curve that balances performance and acoustics for work or play.
Dual Ball Fan Bearings
Different bearing types have unique pros and cons. Dual-ball bearings excel at durability and can last up to twice as long as sleeve bearing designs.
Vented Backplate
Large backplate vents significantly enhance heat dissipation, helping to keep the GPU cooler during intense tasks. This additional airflow helps ensure optimal temperatures, boosting performance, longevity and stability by defending against overheating and thermal throttling.
- The cutting-edge AMD Radeon lets you experience video games with realism
- OpenGL 4.6 API support for dependable, multi-functional graphic output
- PCI Express 5.0 x16 host interface allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
- The GDDR6 memory technology efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
- HDMI (High Definition Multimedia Interface) offers fantastic sound/video quality and single-cable comfort
- Plug-in Card form factor for your convenience and simplicity of usage
- Comes in 2" height for better reliance and increased efficiency
- Comes in 5.1" width for convenient carrying and dependable usability
- Built-in 16 GB GDDR6 memory to hold textures, frame buffer, shadow maps, bump maps, and lightning info that allows the GPU to perform rapid rendering
- Loaded with a power-efficient fan to dissipate heat and as a result, you get enduring usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| GPU Boost Clock | 3.03 GHz |
| Game Clock | 2.48 GHz |
| Bus Width | 256 bit |
| API Supported | OpenGL 4.6 |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | GDDR6 |
| Memory Clock Speed | 3.01 GHz |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Digital Display Resol | 7680 x 4320 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Supply Wattage | 750 W |
| Power Connector | 3x 8-pin |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| Slot Space Required | Triple |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Model | RX 9070 XT |
| Chipset Line | Radeon |
| Chipset Series | RX 9000 |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express 5.0 x16 |













