Superior sound, sophisticated style - all-in-one
ASUS A5402WVA features an up to 13th Gen Intel Core i7 processor for uncompromising computing performance. Combined with a premium, bass-boosting integrated subwoofer, high-quality stereo speakers and Smart Amplifier - featuring Dolby Atmos and two-way AI-powered noise cancelation - and a flawless 23.8-inch T�V Rheinland-certified, FHD NanoEdge display, ASUS A5402WVA immerses you in striking visuals and superb sound for the ultimate entertainment experiences and focused productivity.
DISPLAY | Unbounded visual experiences
The space-saving ASUS A5402WVA is remarkably slim and light, and its NanoEdge display features a thin bezel for edge-to-edge viewing and an impressive up to 89% screen-to-body ratio. This stunning widescreen display includes 178° viewing angles and 100% sRGB color gamut for vivid and realistic-looking colors. With 23.8-inch FHD (1920 by 1080) touchscreen3 display features an anti-glare coating and certified by T�V Rheinland for eye comfort and low blue-light emissions - so your eyes stay fresh during long viewing sessions.
AUDIO | Exceptional audio enjoyment
To deliver truly immersive multimedia experiences, ASUS A5402WVA is engineered with a powerful audio system. It boasts a premium integrated subwoofer to boost the bass, and is equipped with high-quality stereo speakers driven by a smart amp. It also features Dolby® Atmos and two-way AI-powered noise cancelation, for the ultimate audio for everyday entertainment and communications.
- Intel Core i7 2.20 GHz processor delivers high-speed multitasking and robust performance for demanding workloads and graphics-intensive gaming experiences
- 16 GB of memory powers immersive gaming with fast load times, fluid frame rates, and seamless handling of resource-intensive titles
- 1 TB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- The all-in-one's 23.8" 1920 x 1080 display delivers expansive visuals with high-resolution clarity for precise detail across creative and professional tasks
- All-in-One Computer delivers efficient system performance and streamlined operation designed for consistent desktop computing across standard workloads
- Windows 11 Pro OS enhances productivity and creativity by offering a stable, intuitive, and responsive computing environment
- Intel Iris Xe Graphics shared graphic card supports smooth performance in basic visual tasks through dynamic memory allocation
- Wireless LAN enables fast wireless co
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-1360P |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Configurati | 1 x 1TB |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 23.8" |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Brightness | 250 Nit |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | RTL8111H |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 6 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Sound System | Stereo |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Security | |
|---|---|
| Windows Hello Compatible | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |

























