Carry the power of productivity
- Put extra vitality into productivity and possess the power to perform
- Get immediate access to electric outlets everywhere
- Plug and charge convenience wherever power is available!
- Good power efficiency and comparatively light weight
- 9.47 A helps your device charge quickly
- 180 W maximum output power for optimal performance with maximum feasibility
- AC Adapter provides a trouble-free charging solution with reliable, feasible connectivity for your notebook
- AC Adapter with 110 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- Delivers constant 19 V DC for smooth functioning & charging of the device
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 19 V DC |
| Maximum Output Current | 9.47 A |
| Maximum Output Power | 180 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Outer Tip Size | 0.22" |
| Inner Tip Size | 98.4 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.