ASTRO A50 X
LIGHTSPEED Wireless Gaming Headset + Base Station
MADE TO PLAY
A50 X connects you to all your game libraries from each of your systems at the touch of a button. With unprecedented breakthroughs in connectivity, audio, and wireless fidelity A50 X plays at peak performance no matter what, how, and where you want to game.
- PLAYSYNC 3-SYSTEM SWITCHING
XBOX + PS5 + PC ALL AT ONCE
- PRO-G GRAPHENE AUDIO DRIVERS
BREAKTHROUGH PRECISION AND CLARITY
- PRO-GRADE LIGHTSPEED WIRELESS
PLUS BLUETOOTH ® DUAL-DEVICE MIXING
- HDMI 2.1 4K 120 HZ
SUPERIOR 24 BIT AUDIO
XBOX + PS5 + PC/MAC ALL AT ONCE WITH PLAYSYNC
With PLAYSYNC, a groundbreaking innovation in multi-system gaming, A50 X connects with LIGHTSPEED wireless to three systems at once. You simply tap to freely switch between them for instant access to your games on all of your platforms Xbox Series X|S, PlayStation 5, and PC/mac. The ultimate headset for the ultimate gamer.
HEART OF THE ULTIMATE SETUP
A50 X + Base Station: optimized for the multi-system player who seeks the most seamless gaming experience. The satisfying click-in magnetic charging cradle makes sure A50 X is always charged and ready to play. Just pull it out of the Base Station and automatically connect to your devices from up to 12 m away. Simply click it back into the always-on cradle when it's break time. The LED status info panel tells you how much of your 24-hour battery life remains, as well as the system you're currently connected to.
HEAR EVERY MOVE WITH PRO-G GRAPHENE
PRO-G GRAPHENE is a breakthrough material for audio clarity, detail, and spatial and timing accuracy. With unprecedented lightweight rigidity, these audio drivers reduce distortion to the point that a greater number of individual sounds are kept pure. You hear everything without muffling or blending. Game sounds occur where and when they should so you can enhance your in-game performance.
MAKE ALL THE MOVES WITH LIGHTSPEED WIRELESS
Pro-grade LIGHTSPEED wireless gives players the freedom to play at the highest levels without the drag and distraction of wires. LIGHTSPEED is a continuously improving pro-grade solution for quality of sound, reliability in connectivity, and efficiency for maximum battery life.
- Effectively eliminates unwanted background noise for hassle-free gaming sessions
- On-ear earpiece design offers comfortable listening for longer durations without discomfort
- Circumaural design provides superior comfort and effective noise isolation for focused listening
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Gaming Headset usage
- Omni-directional microphone technology guarantees consistent performance for clear communication
- Enjoy wireless freedom with A50 X gaming headset for unrestricted movement and comfort
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Stay connected seamlessly with a wireless range of 39.4 ft for flexible use
- Dance to your favorite tracks without tangled wires using Bluetooth gaming headset
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 20 Hz20 kHz for immersive sound quality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Logitech |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Charging Method | Charging Base |
| Charging Interface | USB Type-C |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Operating Distance | 39.4 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Stereo |
| Active Noise Canceling (ANC) | No |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Driver Size | 1.57" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | macOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Logitech |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
| Packing | Box |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Batteries Required | Yes |























