The Asante Voyager II is a high performance 1.3 Megapixel IP Network color security camera with exceptional video quality. It is designed for SMB/SME, retail , and SOHO customers. This IP enabled appliance al lows users to install it at their desired locations such as retail stores, schools, banks, playgrounds, residences, and many smal l complex environments in a very friendly manner. Voyager II has 270 degrees of pan and 135 degree of tilt motor.
- For remote surveillance needs, this network camera is best suited
- Up to 640 x 480 video resolution
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 3.60 mm maximum focal length for dependable identification distances with better coverage
- 4x digital zoom offers the best quality results and is the accurate form of image magnification
- Zoom lens type allows you to get a better, wide viewing angle, without compromising the quality of the image
- Wired & Wireless connectivity technology helps you always stay connected to your network camera for maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Asante |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| Protocols | DDNS |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Digital Zoom | 4x |
| Maximum Video Resolution | 640 x 480 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Minimum Focal Length | 3.60 mm |
| Maximum Focal Length | 3.60 mm |
| Lens Type | Zoom |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Asante |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.