The AWRT-600N Dual Band Wireless N Router provides switchable 2.4 and 5 GHz wireless frequency which allow more clean channels and less interference for your wireless network. A full range of security features such as WPA2-PSK, WPA-PSK, and WEP provide the highest level of wireless network security.
- Experience high-performance and reliable wireless connectivity to the Internet and other offices
- Ensure speedy data transfer of up to 1.25 MB/s with IEEE 802.11n wireless technology
- Featuring Fast Ethernet port to speed up the transfer rate up to 100Mb/sec to connect your wired network
- Maximize the throughput for smoother and faster HD video streaming and file transfer by utilizing the ISM Band
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Asante |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Total Wireless Transmission S | 37.50 MB/s |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 4 |
| ISM Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Band | Yes |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Total Number of Antennas | 3 |
| Antenna Gain | 2 dBi |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 4 |
| Number of Broadband (RJ-45) P | 1 |
| Fast Ethernet Port | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Asante |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Management Port | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.