Aruba CX 8360 v2 Switch Series
The Aruba CX 8360v2 Switch Series offers a flexible and innovative approach to addressing the application, security, and scalability demands of the mobile, cloud, and IoT era. These switches serve the needs of the next-generation core and aggregation layer of campuses, as well as virtual and highly dynamic data center environments. They provide up to 4.8Tbps of capacity, with line-rate Gigabit Ethernet interfaces including support for Smart Rate (1/2.5, 5 Gbps), 10Gbps, 25Gbps, 40Gbps, 50Gbps, and 100Gbps.
The 8360v2 series includes industry-leading line rate ports with 1/10/25/50GbE (SFP/SFP+/SFP28) and 40/100 GbE (QSFP+/QSFP28) connectivity in a compact 1U form factor. 4x10Gbps and 4x25Gbps break out from 40/100G ports offer advanced flexibility in connectivity and aggregation. These switches deliver a fantastic investment for customers wanting to migrate from older 1GbE/10GbE to faster 25GbE, or from 10GbE/40GbE uplinks to 50/100GbE ports.
In addition, the switch supports low- density MACsec ports enabling secure connectivity at 10GbE and 25GbE over unsecured domains.
Key Features
- High-performance 4.8Tbps and 2,678 Mpps
- Intelligent monitoring and visibility with Aruba Network Analytics Engine
- High availability with industry leading VSX redundancy, and redundant power supplies and fans
- Designed for core/aggregation in the campus or Top of Rack or End of Row in data center environments
- MACsec secured connectivity over untrusted domains
- ArubaOS-CX automation and programmability using built-in REST APIs and Python scripts
- Advanced Layer 2/3 feature set includes BGP, OSPF, VRF, and IPv6
- 50G support on 8360-48Y6C, 32Y4C and 16Y2C switches
- Addition of Smart Rate (1/2.5/5/10G) ports on the 8360-48XT4C
Standard Features | Product Differentiators
The Aruba CX 8360 switch series is based on ArubaOS-CX, a modern, database-driven operating system that automates and simplifies many critical and complex tasks. The enhanced capabilities of ArubaOS-CX provide a unique set of differentiators for campus and data center switching.
Modular Architecture with Native Cloud-Native ArubaOS-CX
ArubaOS-CX is built on a modular Linux architecture with OVSDB, providing the following unique capabilities: Safe and powerful access to all state at all times allows unique visibility and analytics capabilities
Safe and powerful access to all state at all times allows unique visibility and analytics capabilities
- REST APIs and Python scripting provide fine-grained microservices architecture enabling full integration with other workflow systems and services
- Effectively increases available bandwidth on your network
- Lets you conveniently connect different networks to enable improved flexibility to your infrastructure
- Increases the stack bandwidth of the stack port further than that of a single port
- Supports layer 3 switching for enhanced performance and usability
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Management capability provides control over setup and configuration of your network
- 25 Gigabit Ethernet Ethernet technology for a reliable, convenient way of communication and connectivity
- Supports optical fiber cable to span longer distances and provided high data transmission rates between servers and network components
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Redundant Power Supply Suppor | Yes |
| Number of Power Supplies Inst | 2 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Power Consumption | 325 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Switching Capacity | 153.60 GB/s |
| Layer Supported | 3 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Uplink Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Compact |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| High Availability Supported | Yes |
| Manageable | Yes |
| Maximum Data Transfer Rate | 12.50 GB/s |
| Frequency | 63 Hz |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 18 |
| Expansion Slot Type | QSFP28 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Stack Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 2 x 100 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |