Everyday Protection. Every Angle Covered.
With pan and tilt viewing capabilities, experience crystal-clear 2K video, full 360� coverage, and reliable plug-in power to safeguard your home, family, and pets. With Smart Detection and Advanced Audio Alerts, you'll stay informed and get complete visibility and control all from the Arlo Secure App.
Product includes:30-day trial of an Arlo Secure Plan. Paid Subscription required to maintain premium features after trial.
- Plug-in Powered
- 360° Pan & 180° Tilt Viewing
- Automatic Motion Tracking
- Privacy Control
- Motion & Audio Detection/Alerts
- Clear Night Vision
- Dual-Band Wi-Fi
- Industry-Leading Data Privacy
Simple, reliable home monitoring.
Secure every corner of your property and keep a close, watchful eye on your home, family, and pets. Get relevant alerts that truly matter by filtering out unnecessary motion, which reduces false alarms.
On-demand privacy.
Keep moments private by disarming the camera in the Arlo Secure App to disable audio and video with Privacy Control.
No blind spots.
See every corner inside your home with pan and tilt viewing capabilities.
Quickly see and respond.
Check on children, older family members, and pets with real-time Animated Previews.
Enhanced protection with a Secure plan.
Access 60-Day Video History, 24/7 Emergency Response, Activity Zones, and more.
Protect every corner with complete coverage.
Monitor every corner inside your home with precision and confidence with 360° pan and 180° tilt viewing capabilities.
We protect what matters most.
Arlo is an award-winning leader in smart home security, transforming how you protect everything that matters to you with innovative, AI-powered advanced solutions for home, business, and personal security.
Arlo, an American company, delivers smart security services powered by Arlo Intelligence and follows industry-leading privacy practices, keeping your data safe and under your control.
- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 2304 x 1296 video resolution
- 2K recording format for exceptional video quality with maximum productivity
- Infrared night vision type effectively captures visible footage without requiring any external sources of light
- Plug-in power source type for your network camera better reliance and maximum energy dependability
- Table Mount mount type is reliable and allows trouble-free and easy usage
- Motion Tracking feature for better reliance and usability
- Can be accessed from anywhere; this wireless security camera is easy to install
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Inc. , Arlo Technologies |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source Type | Plug-in |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 3 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2304 x 1296 |
| Recording Formats | 2K |
| Field of View | 130-degree diagonal |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Support | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Virtual Assistant Supported | IFTTT |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Arlo Technologies, Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 113°F (45°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |