EXCELLENT PRICE-PERFORMANCE RATIO
With two powerful, pressure-optimised BioniX P-fans and its updated, thermal-coated heatsink, the Freezer 34 eSports DUO offers a lot of performance for a fair price. In internal tests levelled to 28 dB(A), the Freezer 34 eSports DUO was able to surpass many competitors, even much bigger and more expensive double tower cooling solutions.
NEW P-FANS FOR INCREASED PERFORMANCE
The Freezer 34 eSports DUO benefits of all advantages of our new BioniX P-fans.
- High static pressure for increased cooling performance
- Extended RPM range
- Lower power consumption
- Fewer vibrations
- Extended life span
- High quality bearing
- PWM PST for synchronous fan control
- Delivers a high airflow while keeping its noise minimal
- Fluid Dynamic Bearing fan bearing type for maximum cooling/heating usability with added feasibility
- Fully compatible with standard processors
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Arctic Cooling |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Compatible Intel Socket | LGA-1200 |
| Compatible AMD Socket | AM4 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 4.72" |
| General Features | |
|---|---|
| Cooler Type | Air |
| Heatsink Material | Aluminum |
| Manufacturer | Arctic Cooling |
| Fan Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing |
| Fan Speed (Max) | 2100 rpm |
| Fan Speed (Min) | 200 rpm |
| Number of Fans | 2 |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 4-Pin |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Noise Levels (A-Weighted) | 37 dB(A) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















