Dedicated to operate 24 hours a day, 7 days per week, the F PWM CO series case fans cool your computer system quietly. The fan forwards the PWM signal from the CPU to the whole case ventilation system. Employing a Japanese dual ball bearing, the fan operates with reduced friction and hence its lifespan is substantially extended. The series offers you with superb performance while maintaining your computer systems under optimal temperature at all times.
- The flawless rotation of fan blades is just what you need for prolonged cooling
- Features dual ball bearing to improve longevity, silence, and stability
- The competent cooling system is specially designed for standard cases
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Arctic Cooling |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 3.62" |
| Fan Depth | 3.62" |
| Fan Width | 3.62" |
| Fan Height | 0.98" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Arctic Cooling |
| Fan Bearing Type | Dual Ball Bearing |
| Fan Speed (Max) | 1800 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Maximum Airflow | 43 CFM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.