Continuous Operation
"CO" stands for Continuous Operation and makes the case fans suitable for PCs with non-stop operation like servers. This feature is brought by the Japanese dual ball bearing used in the fans, which reduces rotational friction, meaning it is less sensitive to dust and high temperature and hence is up to 5 times more durable than generic or modified bearings.
Constantly Silent
Thanks to the dual ball bearing and the patented fan holder design, the F PWM CO series is not only quiet, but also long-lasting.
Quick and Easy Setup
Via a single PWM signal, the CPU fan is controlled by the mainboard to maintain the ideal temperature of the CPU. The patented PST (PWM Sharing Technology) forwards the PWM signal to all other fans within the system so that all fans are spinning at the same speed. Such mechanism ensures silent operation when it is idle, but also gives sufficient performance when the demand comes.
- Cooling Fan is the single answer to all your desired and heavy-duty cooling/heating needs
- Features dual ball bearing for higher heat endurance and reduced noise emissions
- Fully compatible with standard cases
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Arctic Cooling |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 3.15" |
| Fan Depth | 3.15" |
| Fan Width | 3.15" |
| Fan Height | 0.98" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Arctic Cooling |
| Fan Bearing Type | Dual Ball Bearing |
| Fan Speed (Max) | 2000 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Maximum Airflow | 31 CFM |