Dedicated to operate 24 hours a day, 7 days per week, the F PWM CO series case fans cool your computer system quietly. The fan forwards the PWM signal from the CPU to the whole case ventilation system. Employing a Japanese dual ball bearing, the fan operates with reduced friction and hence its lifespan is substantially extended. The series offers you with superb performance while maintaining your computer systems under optimal temperature at all times.
- Cooling Fan offers better protection with maximum cooling/heating efficiency and convenience
- Features dual ball bearing for higher heat endurance and reduced noise emissions
- The competent 4.72" fan(s) is specially designed for standard cases
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Arctic Cooling |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 4.72" |
| Fan Depth | 4.72" |
| Fan Width | 4.72" |
| Fan Height | 0.98" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Arctic Cooling |
| Fan Bearing Type | Dual Ball Bearing |
| Fan Speed (Max) | 1350 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Maximum Airflow | 74 CFM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.