"ARCTIC fans are able to cool the system more quietly than the stock fans which aren't even very loud themselves. This was shown in our testing where we recorded a lower noise level for the system with the ARCTIC fans installed. One of the main advantages of these ARCTIC fans over other low-noise alternatives is the impressive price point that they come in at."
Greater Efficiency - Less Noise at Higher Airflow
At low fan speed, the motor noise is key. A motor developed in Germany with a new alloy/lubricant combination reduced friction and noise.
Long Service Life
The Fluid Dynamic Bearing comes with an oil capsule that avoids lubricant leakage. Thus this bearing is as quiet as a sleeve bearing but comes with a significantly higher service life.
Innovative Design Enables Quiet and Efficient Ventilation
The innovative design of the fan blades improves the airflow and facilitates a highly efficient ventilation. The impeller was designed with a focus on minimzing the noise level yet delivering the desired airflow and pressure.
- Heavy-duty fan shroud ensures safe operation
- Features fluid dynamic bearing to improve longevity, silence, and stability
- Fully compatible with standard cases
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Arctic Cooling |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 3.62" |
| Fan Depth | 0.98" |
| Fan Width | 3.62" |
| Fan Height | 3.62" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Arctic Cooling |
| Fan Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing |
| Fan Speed (Max) | 1000 rpm |
| Maximum Airflow | 21.20 CFM |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 3-pin |









