Greater Efficiency - Less Noise at Higher Airflow
At low fan speed, the motor noise is key. A motor developed in Germany with a new alloy/lubricant combination reduced friction and noise.
Long Service Life
The Fluid Dynamic Bearing comes with an oil capsule that avoids lubricant leakage. Thus this bearing is as quiet as a sleeve bearing but comes with a significantly higher service life.
Innovative Design Enables Quiet and Efficient Ventilation
The innovative design of the fan blades improves the airflow and facilitates a highly efficient ventilation. The impeller was designed with a focus on minimzing the noise level yet delivering the desired airflow and pressure.
- The flawless rotation of up to 1200 rpm is just what you need for prolonged cooling
- Fluid Dynamic Bearing fan bearing type for maximum cooling/heating usability with added feasibility
- Helps the compatible cases by maintaining a great balance of performance and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Arctic Cooling |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 3.15" |
| Fan Depth | 3.15" |
| Fan Width | 3.15" |
| Fan Height | 0.98" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Arctic Cooling |
| Fan Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing |
| Fan Speed (Max) | 1200 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Maximum Airflow | 15.10 CFM |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 3-pin Molex |















